Zpracování kašmíru

Autor: Úno 9, 2012 kategorie: Kašmír | žádný komentář

Kašmír patří mezi 10 nejdražších textilií na světě. Je neskutečně jemný, hebký, hřejivý. Své nositele hýčká každým dotekem. Jaká je cesta kašmíru od jeho vzniku, zpracování až po jeho přeměnu ve svetr, nebo pašmínu? Vydejte se s námi na cestu po stopách kašmíru…

Sběr kašmírové vlny

Kašmír se získává z podsady (spodní části srsti) kašmírových koz, které žijí na pohoří Himalájí. Můžeme říci, že v čím drsnějších přírodních podmínkách kozy žijí, tím je jejich srst kvalitnější.

Sběr kašmírové vlny probíhá na jaře. Tradičně se kašmírová vlna sbírá v podobě chomáčů, které zůstávají na keřích a kamenech, o které se kozy otírají, aby se zbavily staré srsti. V větším měřítku však převažuje sběr srsti postupným vyčesáváním. Vyčesávání probíhá zhruba  6 až 8 týdnů a z jedné kozy kašmírské se vyčeše 150 – 250 g surového kašmíru, který se dále zpracovává.  (Výjimkou ve zpracování srsti je Irán, kde se srst koz stříhá.) Rozhodující část produkce kašmírové je získávána z velkochovů.

Třídění

Ze surového kašmíru jsou ručně odstraněny hrubé nečistoty a je roztříděn podle barev srsti.   Pro zbavení prachu a drobných nečistot je surový kašmír dále jemně propírán a pak volně usušen.  Teprve po pročištění přichází na řadu roztřídění vlny na jemnou podsadu, která slouží k výrobě kašmíru a hrubé pesíky.  Třídění se provádí na zvláštních strojích a je kladen velký důraz na nepoškození vláken. Výsledklem důkladného třídění je velmi jemná nadýchaná podsada – připomínající chmýří. Touto procedurou odpadne zhruba polovina vstupního množství surového kašmíru.

Barvení

Vlněné chmýří se dále barví. Pro barvení je ideální srst bílé barvy. Pro získání ideálního barevného odstínu je vždy mícháno několik základních barev dohromady. Barvení se několikrát opakuje, aby byla výsledná barva chmýří zcela homogenní.

Zpracování, tkaní

Obarvená vlákna jsou spřádána do kašmírové příze.

Způsob spřádání ovlivňuje kvalitu i cenu kašmírové příze. Vlákna mohou být spřádána „utaženě“, nebo „volně“. Utahování vláken má za výsledek z počátku sice o něco hrubší efekt, ve výsledku je však příze kvalitnější a déle vydrží. Volným spřádáním se může ušetřit zhruba polovina surového kašmíru na stejnou délku příze. Volně spřádaná příze je na první omak příjemnější, ovšem rychleji stárne a více se žmolkuje.

Chcete-li kašmírové oblečení, které si uchová výtečné vlastnosti kašmíru celé roky? Dejte přednost ručně zpracovávanému kašmíru před kašmírem zpracovaným zautomatizovaně. Takové kašmírové oblečení v ČR nabízí např. www.Felipe.cz.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *