Historie kašmíru

Autor: Úno 9, 2012 kategorie: Kašmír | žádný komentář

Historie kašmíru, který byl, je a bude synonymem pro luxus, sahá dál,  než si většina lidí představuje.  Vypráví se, že už Marco Polo ve 13.století objevil v Mongolsku nástěnné malby v jeskyních, znázorňující divoké kozy chované zemědělci pro vlnu. Jako by jejich vysoce kvalitní vlna byla darem od boha, aby pomohla místním lépe snášet horší klimatické podmínky. (Chladná zima tu trvá půl roku a teploty zde dosahují až -40%.)

Zastávka v Indii – 16. století

Naše další zastávka na cestě po stopách kašmíru bude v severoindické provincii Kašmír. Mohlo by se zdát, že kašmírová pochází právě z Kašmíru. Není tomu tak, ačkoliv příze získala své jméno právě po této provincii. Kašmírová vlna pochází z vysoko položených himalájských planin Číny a Mongolska, kde žije koza kašmírská. Její srst, přesněji řečeno spodní jemnější část její srsti (podsada), je základní surovinou pro výrobu kašmíru.

Tuto srst do Kašmíru dováželi v 16.století  čínští, tibetští a afgánští obchodníci putující Hedvábnou stezkou a dali tak místní provincii možnost, stát se vyhlášenou právě díky okouzlujícím a hřejivým šálům, které místní řemeslníci vyráběli z nakoupené netradiční suroviny.

Kašmír – příze králů

Za prvního významného milovníka kašmíru můžeme považovat indického císaře Akbara Velikého (1542 – 1605), který měl svůj šatník plný kašmírových šál v nejrůznějších exotických barevných odstínech pro každou příležitost.

Západní Evropa poznává luxus kašmírových šál

Píše se zhruba rok 1800 a první kašmírové šály se dostávají do Paříže. Západní Evropa poznává luxus. Kašmírové šály okamžitě vzbuzují velikou pozornost a ohlas jako „módní hit dovezený z Orientu“. Netrvalo dlouho a objevil se první evropský komerční zpracovatel surového kašmíru –   francouzská společnost Valerie Audresset.  Nově vyráběné francouzské šály byly však jiné, než ty dovážené z Kašmíru. Na rozdíl od „originálů“ měly jiný vzor na rubu a líci.

Po roce 1840 se významným producentem kašmírových šál stalo Skotsko, kde se spřádala příze vyrobená ve Francii. Majitel jedné ze skotských přádelen v Bradfordu – Josepf Dawson se vydal po stopách kašmíru a navštívil Kašmír, aby osobně poznal původní zpracování vlny. Po svém návratu zdokonalil, ale také zmechanizoval proces zpracování kašmíru ve Skotsku, který sám dovážel z Číny. Díky těmto krokům se jeho společnost stala největším světovým obchodníkem a zpracovatelem kašmíru, což platí až do dnešních dní.

Kašmír v 21.století

Luxusní kašmír je stále žádaným a vysoce kvalitním materiálem i 21. století. O jeho výjimečnosti Vás možná přesvědčí fakt, že z celkové celosvětové roční produkce vlny, tvoří kašmír  pouze zhruba 0,5%. Dle dostupnosti se odvíjí i cena kašmírových výrobků, která však plně odpovídá výjimečným vlastnostem tohoto materiálu. Právě cena je důvodem vzniku celé řady „rádoby originálních“ kašmírových výrobků, které nemají s kašmírem nic společného. Pokud se rozhodnete obohatit svůj šatník skutečně kvalitním oblečením z kašmíru, doporučujeme Vám, nakupovat v ověřených obchodech. Přečíst si můžete také náš článek: Pozor na padělky – není kašmír jako kašmír.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *